pühapäev, 19. märts 2017

Vegan nädal


Hei! Kõik, kes on liitunud minu FB grupiga juba teavad, et eelmine nädal katsetasin veganlust ehk olin terve nädala lihata ning menüüst jäid välja ka ka piimatooted ning muna. Teen ka siia siis väikese kokkuvõtte. 


Miks selline mõte.
Lihtsalt tundsin vajadust toidu osas miskit uut proovida, tulla välja oma mugavustsoonist. Ma olen tegelikult liha viimasel ajal üsna vähe söönud, muna ja piimatooted on aga alati menüüs olnud. Vegan nädalal saab toidulaod olema hoopis teistsugune - hea vaheldus maitsemeeltele ja üldse kogu organismile. Ka minul on ajapikku välja kujunenud kindlad toidud, mis tihti menüüs. Sandra Vung jagab oma blogis http://www.taimetoit.ee/ nii isuäratavaid retsepte (nii mõnigi juba ammu järgi proovitud), et tekkiski mõte ära proovida see taimetoitlus. Kõigest nädal aega, sest pikemalt ilmselt ei suudaks munast ja Kreeka jogurtist loobuda. 

Mida sellest nädalast ootasin.
Ma olen kuulnud, et paljud tunnevad end kergemalt ja energilisemalt, kui on vegan menüü peale üle läinud. Juba nädala alguses aimasin ma, et valgukogust on raske kätte saada. Seega võtsin selle nädala eesmärgiks valku saada vähemalt 15%, mitte 20%. Intensiivselt treenival inimesel on valguvajadus pisut suurem ja loomne valk pidavat parem olema (siinkohal tahaksin ära mainida, et see pole minu väide vaid olen lihtsalt lugenud-kuulnud, süvitsi pole sel teemal end harinud, seega pole ka selle kohta konkreetset oma arvamust), kuid kuna sel nädalal oli ühtlasi mul trenni mõttes puhkenädal, siis mõtlesin, et pole ju hullu. Päevane valgukogus tuleb siis kusagil 75-80g, muidu püüan 100g ikka täis saada. Esimestel päevadel oli keeruline, aga toiduaineid tundma õppides suutsin nädala lõpus valku isegi 18% saada. 

Milline oli minu toidulaud.
Hommikusöögiks oli ka sellel nädalal ikka klassikaline puder. Tavapäraselt olen pudrule mahu ja kohevuse saamiseks lisanud munavalget või SELF protein tiramisut (julgen soovitada), kuid sellel nädalal otsustasin proovida erinevaid köögivilju. Esmaspäeval näiteks riivisin pudru sisse suvikõrvitsat. Kuna mulle meeldib magus puder, siis lisasin sisse ka rosinaid ja kookospalmi suhkrut. Kaunistasin pudru astelpajude, pohlade, banaani, tumeda šokolaadi ja röstitud-soolatud maapähklitega. Päris hea sai, ausalt!

Järgmisel hommikul proovisin enda jaoks täiesti uut kombot. Leidsin internetist põneva pudru retsepti, mille kohandasin enda jaoks sobilikuks. Blenderisse läks 100g riivitud punast keedupeeti, 70g külmutatud banaani, 100ml Alrpo kookosjooki, 10g röstitud-soolatud pähkleid, 10g kakaopulbrit. Blenderdasin kõik ühtlaseks massiks. Valasin potti 80g kaerahelbeid, lisasin ka 300-400ml vett. Valasin ka blenderist segu potti. Lasin siis pudrul podiseda kuni oli mõnusalt paks. Natukene soola ka maitseks. Pudru peale panin tumedat šokolaadi, mis mõnusalt ära sulas ja hapukad kirsid. Nii maitsev sai, et sõin seda kaks hommikut järjest.


Taasavastasin ka peenelt riivitud porgandiga pudru. Peotäis rosinaid, maitseainetest kaneel, kardemon, muskaatpähkel ja ongi nagu porgandikoogimaitseline hommikupuder. Peale hapukad pohlad, kreeka pähklid ja tume šokolaad. 


Lõunasöögi võtan töö juurde alati kaasa. Ükspäev tegin kolm portsu läätse bologneset - õhtul tegin valmis, jaotasin karbikestesse ja oligi hea mugav külmkapist kaasa haarata. See toit oli tõsiselt hea ja toitev! Mina sõin täistera spagettidega, peale natukene ka mungoa idusid, mida olen siin juba mitmeid kordi ise idandaud - nii head on!


Nädala teise poole lõunasöögiks valmis Sandra Vungi karjuse pirukas. Tegin kohe nelja portsjoni jagu seda endale. Pole varem hakksojamassi kasutanud. See roog sai vägagi maitsev ja järgnevatel päevadel oli maitse veelgi parem. Lõpuks aga hakkas hakksojamassi maitse kuidagi üle viskama. Usun, et proovin seda retsepti millalgi veel, aga siis päris hakkliha või läätsedega.


Õhtusöök valmis tavaliselt jooksvalt ja kiirelt kapis olevast ja sellest mille isu parasjagu oli. Üks õhtu tegin imemaitsva salati, kuhu läks juurseller, õun ja kaalikas. Retsepti leidsin taaskord Sandra Vungi lehelt. Kõrvale praadisin tofukroketid ürtidega ja soojendasin Bonduelle valged oad tomatikastmes. Natukene ka maalt kaasa haaratud ema tehtud marineeritud kurki ja kaunistuseks mungoa idusid.

Ükspäev tegin ka peedihummust. Hummus on lihtsalt suurepärane võileivamäärdeks või lihtsalt köögiviljade dippimiseks. Ja seda on nii lihtne valmistada kui köögikombain või saumikser on olemas. Õhtuks oligi menüüs tihti salat ja kõrvale röstitud sai hummusega. Katsetasin Sandra Vungi taimset kastet ka. Enne vegan nädala algust proovisin Sandra Vungi ahjupeedi ja kartuli salatit. Jällegi kiidan, sest väga maitsev sai! Kastet jäi mul aga üle ja kasutasin seda õhtuste salatite juures. Lisasin ka tofut, mille praadisin pannil läbi koos päikesekuivatatud tomatite pestoga.

Vahepaladena läks tihti käiku banaanijäätis maasikate ja kakaoga, mida sõin koos neljaviljakrõbinatega. Sellest vahepealast ei saa vist kunagi küll. Teen seda tihti ka praegu, aga nüüd lisan ka Kreeka jogurtit (vegan nädalal lisasin taimset piima)


Laupäeval käisin aparaadis söömas. Parim koht vist Tartus. Alati väga hea teenindus ja toidud on ülimaitsvad. Portsjonid on täpselt parajad ja hinna-kvaliteedi suhe on väga hea! Eelroana võtsime vegan vaagna, kus sai erinevaid maitseid proovida. Sibulamoos oli nii hea, et seda peaks lausa ise millalgi tegema. Põhiroaks võtsin seenerisotto – tahan veel! Tõsiselt maitsev ja kreemine. Magustoiduks võtsin avokaado-maasikavahu ning sellega ma 100% rahule ei jäänud. Ütleme nii, et oli okei, aga veidikene viskas mõrkjat maitset – ilmselt polnud kõige parem avokaado. Kõht sai aga mõnusalt täis.

Kuidas see nädal siis kokkuvõtteks oli.
Ütleme nii, et ega see vegan nädal tegelikult mulle vist hästi ei sobinud. Kõht läks üsna ruttu tühjaks ja miskipärast oli sel nädalal ka tavapärasest suurem magusaisu. Nädala lõpp oli samas pisut parem. Võib-olla 15% valku on ikka liiga vähe ja süsivesikuid sai algul liiga palju. Kõhus polnud üldse kerge tunne. Ise seostan seda kiudainetega. Mõni päev oli kiudainete hulk lausa 50-60g, mis tundub, et on natukene palju. Panin tähele, et kui eelmisel päeval oli kiudainete sisaldus ligi 30g, oli ka enesetunne märgatavalt parem. Seepärast ongi hea pidada toitumispäevikut. Saab tuua erinevaid seoseid ja õppida oma keha tundma. Mis ühele sobib, ei pruugi teisele sobida. 

Nagu ma juba ütlesin, siis lihast võin ma vabalt loobuda. Kõige rohkem tundsin puudust ikka munast ja Kreeka jogurtist. Selle nädala esmaspäeval tegingi hommikusöögiks hoopis omletti köögiviljadega, kõrvale soolane kaerahelbepuder võisilmaga. Oi kui maitsev oli!

Sellel nädalal on enesetunne parem. Menüü tavapärane ja makrod kenasti paigas. Köögi- ja puuvilju tarbin endiselt üsna palju ning taldrik on alati värviline. Mõned pildid minu selle nädala toitudest ka.


Ülemisel pildil tänahommikused pannkoogid. Väga head said ja salvestasin endale retsepti kohe ära, sest makrod olid ka ideaalsed. Jagan ka Teiega - kreeka jogurt 60g, banaan 50g, täistera jämedad kaerahelbed 40g, muna 55g, munavalge 20g, kultuurmustikas 30g, kookosrasv 3g, 0,5tl küpsetuspulbrit, veidi soola. Blenderda õik koostisosad välja arvatud mustikad ja kookosrasv kuni saad ühtlase massi. Lase taignal seista vähemalt pool tundi. Sega sisse mustikad. Kuumuta pann, lisa kookosrasv ja prae madalal kuumusel pisikesed pannukad. Minu serveerisin kõrvale veel kreeka jogurti mustikatega (100g), kiivi (80g), banaan (40g), mustikad (20g). Kõrvale latte Alrpo india pähkli piimast - see piim läheb ka päris hästi vahule ja maitseb hästi, minuarvates paremini kui sojapiim. Kogu hommikusöök ligi 600kcal, aga pühapäeval võib. Käisin hommikul jooksmas ja söök jäi üsna hiliseks - 12 paiku alles.

Keskmisel pildil aga salat, kuhu läks muna, ahjus röstitud peet, heeringafilee ja kreeka jogurt. Kõrval on bataadipüree. Lisaks veel Rehe koorikleib, mille peale läks Juku juust segatuna kerge majoneesiga. Lisaks veel veidi paprikat. Ahjust läbi ja oi kui hea. Alumisel pildil on üks toekas ja maitsev pasta parmesani juustuga - mmmm.

Nüüd paluks rohkem päikest ja kevadet! Heade ilmadega on ka tuju kohe hoopis parem. Varsti-varsti aga loosin blogi lugejate vahel välja ühed põnevad tooted. Hoia silm peal! :)

Ilusat pühapäeva õhtut!


4 kommentaari:

  1. Hei!
    Kuidas sa selle peedihummuse tegid muidu? Mis sinna sisse läheb :)?
    Tänud juba ette ;)!

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Hei! :)

      Peedihummuse jaoks läheb vaja:
      *1 400g konservpurk kikerherneid, nõrutatud (paar spl vedelikku panin kõrvale igaks juhuks kui on vaja hummust vedelamaks)
      *100g keedetud riivitud punapeeti
      *25g tahhiinit
      *Soola
      *Vürtsköömned
      *2 küüslauguküünt
      *Soovi korral 1spl oliiviõli

      Kõik köögikombaini või saumikseriga ühtlaseks massiks. Kui on liiga kuiv, siis lisada juurde kõrvalepandud konservivedelikku.

      Kustuta
    2. Tänan! Kas tahhiinit kasutasid sellist, milles sool ka või soolata? Leidsin mingi sellise variandi : http://puhaskraam.ee/maarded-pasteedid/66-tahhiini-soolata-500-g-8711521928057.html. Pole varem seda toitudes kasutanud.

      Kustuta
    3. Mina kasutan umamist tellitud tahinit - http://umami.ee/toode/seesamipasta-ehk-tahini/. Tundub, et soola pole lisatud. Mina olen rahul :)

      Kustuta